Coco

Legendární Coco Chanel vděčíme za vynález malých černých šatů, ale i za to, že se můžeme oblékat elegantně a pohodlně zároveň. Jaká byla? Provokující, pracovitá, sobecká, nezávislá, sebevědomá a strašně paličatá. Coco Chanel se z chudé vesnické holky vypracovala na jednoho z nejvlivnějších lidí své doby.

Malá Gabrielle Bonheur Chanel se narodila v roce 1883 a vstup do života nebyl právě jednoduchý. Matka jí zemřela a otec ji strčil do sirotčince. Nic moc super start do života to nebyl, ale Chanel nakonec z neveselých let v sirotčinci těžila po celý život. Jeptišky ji totiž naučily šít.  A jak se dostala ke jménu Coco ? Během své krátké pěvecké kariéry  zpívala v klubech. O Coco zpívala v jedné ze svých písní a jméno jí už zůstalo, ale sama Coco Chanel říká, že je to zkrácenina slova cocotte, tedy „milenky“.

Když jí bylo dvacet, seznámila se ve Vichy se synem z průmyslnické rodiny Etiennem Balsanem. Tím, že se stala jeho milenkou, získala přístup do vyšší společnosti. Žila s ním na zámku, byla zahrnována šperky, luxusními šaty a pohybovala se mezi francouzkou smetánkou. Etienna opustila kvůli jeho bohatšímu kamarádovi, Arthurovi Capela. Capel byl zámožný Brit, který měl na svou mladou přítelkyni velký vliv – aféra trvala přes osm let (i v době Capelova manželství). Skončila však náhle v roce 1919, kdy měl bohatý milenec automobilovou nehodu. Díky Capelovi otevřela v Paříži a přímořském letovisku Deauville několik obchodů s luxusními klobouky a později se sportovním oblečením. Následovalo otevření dalších salónů ve francouzských letoviscích. První ucelená kolekce měla v sobě originální košilové šaty ( jednodílný, volný oděv, který se nosil bez korzetu, svázaný v pase či na bocích ), to byly proslulé ,, malé černé šaty,, .

Dále zavedla do dámské módy úplet, tedy materiál, který byl do té doby považován za materiál vhodný jen na výrobu prádla. Během dvacátých let nabrala její kariéra nový směr – uvedla na trh svůj ikonický parfém Chanel No.5 – první produkt, který nesl návrhářčino jméno. Coco o něm prohlásila, že je tento parfém neviditelným a především nezapomenutelným fashion doplňkem. Parfém se stal miláčkem mnoha slavných žen. Například Marylin Monroe na otázku „Co máte na sobě, když jdete do postele?“ odpověděla právě „Chanel No.5“.

K založení tradice modrobílé kombinace ji přivedla pruhovaná trička a volné kalhoty námořníků. Pro svoje výtvory volila tu nejpřirozenější reklamu: prostě v nich vyrazila na korzo, do kavárny, na pláž. A druhý den měla v obchodě plno. Ne snad že chtěla z ženy vytvořit kopii muže. Hodlala jí jen dopřát to, čeho si muži užívali. Příjemné, netísnící oblečení, které přiznává přirozenost ženského těla. “Chanel chtěla něco, čeho se nikdo tak otevřeně neodvážil: ženy mají chodit zpříma, nosit šaty, které už nevyznačují ani postavu, ani vyklenutí, a sukni důkladně zkrácenou,, .

Od roku 1921, kdy si v Paříži otevřela modelový dům, se firma Chanel rozrůstala v impérium o několika tisících zaměstnanců. Motorem firmy byla samozřejmě Coco se svými geniálními nápady. Čím se ještě do historie zapsala a co po ní dodnes zůstalo?

široké kalhoty, lodičky s lakovanou špičkou, tříčtvrteční kabát, barvy tón v tónu,  twinsety z jemné vlny, výstřihy na zádech, tvíd v ženské módě, prošívané kabelky s řetízky a večerní malé černé, 

Řada jejích doplňků zahrnovala kabelky, pásky, šály a bižuterii. Mimo jiné zavedla do módy i tzv. „pážecí účes“. V sedmdesáti letech se jí podařil triumfální návrat na světovou módní scénu. Její nové kolekce získaly přízeň především u britských a amerických klientek V časech největší slávy oblékala známé osobnosti, hvězdy a módní ikony své doby, mezi něž se řadily například Audrey Hepburnová, Grace Kelly či Jacqueline Kennedyová.

Válečný románek s německým špionem ji v roce 1945 donutil Francii opustit. V posledních letech svého života byla velmi osamělá a udržovala okolo sebe pouze několik nejbližších přátel. Zemřela v roce 1971, tedy v 87 letech, když připravovala svoji jarní kolekci. O její dítě, módní dům Chanel, se nyní stará světoznámý návrhář, Karl Lagerfeld, a je nutno uznat, že za oněch čtyřicet let značka stále pouze vzkvétá. Její život byl několikrát zfilmován.

Časopis Elle vydal 12 jejích nejlepších citátů, tady jsou:

1. Žijete jenom jednou. Tak by to měla být zábava.

2. Žena, která si ostříhá vlasy, je připravená na to, změnit celý svět.

3. Obličej, který vám nadělila příroda, budete mít ve dvaceti. Je jenom na vás, jak bude vypadat, až vám bude padesát.

4. Je čas pro práci a pro lásku. Žádný jiný neexistuje.

5. Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní.

6. Nejodvážnější věc je myslet sami za sebe. Nahlas.

7. Dobrá žena s dobrým párem bot nemůže být nikdy ošklivá.

8. Oblékejte se tak, jako by to bylo naposled.

9. Předtím, než vyjdete na party, vraťte se k zrcadlu a sundejte jeden šperk.

10. Nejlepší barva na světě je ta, která vám jde nejlépe k pleti.

11. Dívka by měla být dvě věci: Být na úrovni a úchvatná.

12. Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost.

 

 

 

 

INSPIRUJME SPOLEČNĚ

Celý projekt Akademie Moderní Ženy je o pomoci ženám probudit v sobě vlastní JÁ.
Probudit v nich touhu snít, změnit svůj život, začít skutečně žít svůj jedinečný život naplno.
V česku je více jak 3,3 miliony žen ve věku 20 – 65 let.
Chtěla by jsi těmto ženám dát radu do života či příběh, který by ostatní inspiroval?
 
Zapoj se do projektu, zašli nám příběh nebo článek s radou do života.
Ty nejlepší  zveřejníme a ty nejlepší z nejlepších společně vydáme jako KNIHU
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.