Etiketa versus etika

Lidé si často pletou významy slov etika a etiketa. Co je co? Etika je filozofická disciplína, je to nauka o mravnosti, o morálce a pracuje s kategoriemi dobré a špatné. Etiketa je soubor pravidel společenského chování. Druhý význam slova etiketa je nálepka.

Teď to trošku zamotám, protože dle mého musí jít etiketa s etikou ruku v ruce. Etiketa bez etiky z nás udělá pouze bezradné napodobovatele toho, co dělají ti ostatní. A etiketa bez etiky, bez morálky, zase nesmlouvavé estéty odtržené od reality.

Etiketa není jen suchopárným souhrnem pravidel o tom, kdo má přednost či jak se správně drží sklenice. Etiketa je úžasná společenskovědní disciplína, která nám pomáhá hledat cestu k ostatním lidem, vytvářet a rozvíjet vztahy k nim a k sobě. Už Aristoteles označil člověka za tvora společenského. Od narození vstřebává normy své rodiny, kamarádů, školy, kolegů a známých.

Jako se celý život učíme, celý život ctíme pravidla. Tato pravidla jsou mezi lidmi ustálená. Tím, jak se vyvíjí společnost, tím se vyvíjí i etiketa. Víme, že když vstoupíme do místnosti, pozdravíme. Naopak už se nemusí muž před ženou uklánět a ,,pomyslně“ ji líbat ruku, tak jak bylo zvykem v minulých stoletích.

INSPIRUJME SPOLEČNĚ

Celý projekt Akademie Moderní Ženy je o pomoci ženám probudit v sobě vlastní JÁ.
Probudit v nich touhu snít, změnit svůj život, začít skutečně žít svůj jedinečný život naplno.
V česku je více jak 3,3 miliony žen ve věku 20 – 65 let.
Chtěla by jsi těmto ženám dát radu do života či příběh, který by ostatní inspiroval?
 
Zapoj se do projektu, zašli nám příběh nebo článek s radou do života.
Ty nejlepší  zveřejníme a ty nejlepší z nejlepších společně vydáme jako KNIHU
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.