Pravidla tykání

Oslovení má několik stupňů důvěrnosti: Nejformálnější je vykání a užívání příjmení: “pane Novák”. Přechodem k důvěrnějšímu oslovení je vykání, ale s užitím křestního jména: “Petře, povězte mi..”. Nejosobnější je tykání: “Petře, řekni mi..”. K poslednímu stupni, tedy tykání, potřebujeme souhlas obou stran.

Tykání navrhuje vždy společensky významnější osoba a teoreticky ho nelze odmítnout, stejně jako napřaženou pravici. Někdy řešíme delikátní situaci, když významnější osoba nám nabídla tykání, ale my ji chceme vykat a nebo je to síla zvyku, která nám brání přejít po letech vykání k tykání, nebo i ženy si někdy udržují vykáním muže “od těla”.

Tykání sice navrhuje společensky významnější  osoba, ale s jednou výjimkou: tykání na pracovišti je jen v rukou šéfa/šéfové, byť je tato osoba mladší. Jen nadřízený určuje, v jakých vztazích bude se svými podřízenými, a tykání patří mezi nástroje, které formují vztahy v pracovním týmu.

FAUX PAS!

  • Nikdy nesměšujte obě možnosti tykání i vykání. Je přinejmenším nepraktické tykat kolegovi v soukromí a při profesních aktivitách přejít k vykání.

INSPIRUJME SPOLEČNĚ

Celý projekt Akademie Moderní Ženy je o pomoci ženám probudit v sobě vlastní JÁ.
Probudit v nich touhu snít, změnit svůj život, začít skutečně žít svůj jedinečný život naplno.
V česku je více jak 3,3 miliony žen ve věku 20 – 65 let.
Chtěla by jsi těmto ženám dát radu do života či příběh, který by ostatní inspiroval?
 
Zapoj se do projektu, zašli nám příběh nebo článek s radou do života.
Ty nejlepší  zveřejníme a ty nejlepší z nejlepších společně vydáme jako KNIHU
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.